Gdynia Rhythmic Stars

Plakat Prasowy
Data rozpoczęcia: 4 Maja 2023, godz. 18.00

Wirtuozeria figur i tańca. Połączenie sportu, sztuki, muzyki kadra Polski w gimnastyce artystycznej i światowej sławy zawodniczki będą rywalizować w Gdyni już 4-7 maja!

Turniej Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup odbędzie się po raz piąty w Gdyni. W największym tego typu wydarzeniu w kraju udział weźmie ponad 300 zawodniczek z kilkudziesięciu państw. Podczas spektakularnych pokazów w hali Polsat Plus Arena Gdynia będzie można zobaczyć światowej sławy zawodniczki, w tym pełną kadrę Polski w gimnastyce artystycznej. Sportowym zmaganiom towarzyszyć będzie strefa zabaw z atrakcjami dla całej rodziny. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Gimnastyka artystyczna to widowiskowy sport, który łączy w sobie elementy baletu, gimnastyki, akrobatyki, tańca i umiejętności posługiwania się przyborami. W trakcie turnieju zawodniczki lub zespoły wykonywać będą ćwiczenia z jednym lub kilkoma przyborami: skakanka, obręcz, piłka, maczugi, wstążka. Zawodniczki rywalizujące w dwóch kategoriach wiekowych, juniorek i seniorek, będą oceniane przez zespół sędziów pod kątem: trudności ciała, trudności przyboru, artyzmu i jakości wykonania. Zwyciężą uczestniczki, które uzyskają najwięcej punktów.

W tych pełnych emocji i mistrzowskich pokazów zawodach weźmie udział ponad 300 zawodniczek z 22 krajów, m.in. Polski, Włoch, Japonii, USA, Izraela i Francji. - Wśród światowej klasy gimnastyczek swoje umiejętności zaprezentują uczestniczki igrzysk olimpijskich: Sofia Raffaeli, aktualna mistrzyni świata, a także Stiliana Nikolova, brązowa medalistka mistrzostw świata oraz Milena Baldassarri i Khrystyna Pohranychna finalistki IO Tokio 2020. Co ważne, pieczę nad rywalizacją podczas turnieju sprawować będzie Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna, a zawody stanowią ważny sprawdzian przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy. Cieszę się, że takie wydarzenie sportowe wpisało się na stałe w kalendarz imprez w Polsce i na świecie — komentuje Anna Mrozińska, dyrektorka turnieju Gdynia Rhythmic Stars.

Podczas turnieju nie zabraknie pełnej kadry Polski — juniorek i seniorek w układach indywidualnych oraz zespołowych. Reprezentacja Polski seniorek w układach zespołowych zaprezentuje układ z trzema wstążkami i dwiema piłkami, nagrodzony niedawno złotym medalem na zawodach Pucharu Świata w gimnastyce artystycznej. Złote medalistki, w składzie: Małgorzata Roszatycka, Milena Górska, Madoka Przybylska, Julia Wojciechowska, Magdalena Szewczuk i Maria Balakina będzie można zobaczyć podczas Gdynia Rhythmic Stars od piątku do niedzieli (5-7 maja).

Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup przybliża widzom niezwykłą dyscyplinę sportową, jaką jest gimnastyka artystyczna i zachęca do wspólnego przeżywania sportowych emocji. Te organizowane na najwyższym poziomie zawody nie tylko promują nasz kraj na arenie międzynarodowej, ale dodatkowo sprawiają, że świat gimnastyczny koncentruje swoją uwagę na polskiej gimnastyce – dodaje Leszek Blanik, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego.

Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup to wspaniała okazja do spędzenia weekendu z rodziną w Trójmieście. Oprócz zawodów gimnastycznych na widzów czekać będzie specjalna strefa zabaw z zajęciami dla dzieci wkraczających w świat sportu. Najmłodsi będą mogli odkryć w niej magiczny świat gimnastyki i wypróbować przybory oraz przyrządy wykorzystywane w tej dyscyplinie. W programie organizatorzy zaplanowali także liczne konkursy, nagrody, animacje i wiele innych atrakcji.

Ceremonia otwarcia Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup odbędzie się w piątek, 6 maja o godz. 11:30. Zawody zakończą się spektakularnym „Pokazem Mistrzyń” w niedzielę, 7 maja, ok. godz. 19:00. Podczas tego niezwykłego show najlepsze gimnastyczki turnieju zaprezentują specjalne pokazy i dostarczą widzom niesamowitych emocji.

Organizatorami Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup są Polski Związek Gimnastyczny i Fundacja Corda we współpracy z pomorskimi klubami: SGA Gdynia, UKS Jantar Gdynia oraz Fundacją Boomerang. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.