Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Polsat Plus Arena Gdynia jest nowoczesnym obiektem w pełni przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajduje się w odległości zaledwie 1 km od centrum miasta, blisko bazy hotelowej i turystycznej, w pobliżu stacji trójmiejskiej szybkiej kolei miejskiej SKM, a bezpośrednio przed halą znajduje się przystanek autobusowy.

Dojazd

Autobusy komunikacji miejskiej są niskopodłogowe i można do nich wjechać wózkiem inwalidzkim. Przystanek autobusowy: „Gdynia Arena” mieści się zaraz przy wejściu nr 1 dla publiczności. Z drugiej strony budynku, przy wejściu do części biurowej umieszczona jest rampa dla osób niepełnosprawnych. Rozkład jazdy autobusów dostępny jest na stronie: www.zkmgdynia.pl, przy hali zatrzymują się autobusy nr 109, 172, 182.
W przypadku wyboru dojazdu koleją miejską SKM należy wybrać przystanek Wzgórze Świętego Maksymiliana wyposażony w windę i podjazdy, znajdujący się w odległości 15 minut pieszo od obiektu.
Dojazd z lotniska zajmuje około 30 minut samochodem lub autobusem komunikacji miejskiej nr 510 (trzeba wysiąść na przystanku Redłowo SKM).

Parking

Wokół obiektu znajduje parking bezpłatny posiadający 15 miejsc dla samochodów osób niepełnosprawnych, znajdujących się bezpośrednio przy wejściach i wyjściach z Hali. (Plan parkingu)

Wejście do Polsat Plus Areny Gdynia

Dwa główne wejścia do obiektu: nr 1 i nr 2 (z umiejscowionymi przy nich kasami i osobnymi bramkami dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich) i cztery wyjścia z obiektu zapewniają widzom pełną swobodę komunikacyjną, a dodatkowo – antypodycznie w stosunku do wejść dla widzów – wydzielono odrębne wejście dla zawodników i wejście VIP oraz do części biurowej obiektu. Przy tych wejściach znajduje się także rampa przystosowana do poruszania się osób na wózkach inwalidzkich.

Udogodnienia wewnątrz budynku

Kontrastowe oznaczenie schodów i spoczników ułatwia poruszanie się po obiekcie osobom niedowidzącym, a na widowni wydzielono 20 stanowisk dla widzów na wózkach inwalidzkich wraz z miejscami dla ich opiekunów, umieszczone na planie obiektu. Szerokie ciągi komunikacyjne zapewniają swobodną komunikację osobom poruszającym się na wózkach, a windę dla osób niepełnosprawnych wyposażono dodatkowo w panel dotykowy dla osób niedowidzących. Na ogólną liczbę jedenastu toalet – trzy są przystosowane dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Oznaczenia

W Hali zainstalowano nowoczesny system monitoringu i bezpieczeństwa pożarowego z powiadamianiem akustycznym, przy czym – dzięki znakomitej akustyce obiektu – wskaźnik zrozumiałości mowy spełnia normy międzynarodowe. Również oznakowanie hali związane z bezpieczeństwem widzów jest czytelne dla osób na wózkach inwalidzkich i z wadami wzroku.

Wyróżnienia

W 2010 roku Hala Sportowo-Widowiskowa wzięła udział w konkursie „Polska bez barier 2009”, w którym zgłoszone obiekty oceniano pod kątem ich dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. W konkursie tym, któremu patronował Marszałek Sejmu RP, Hala otrzymała nagrodę główną w kategorii Sport i rekreacja.