KOLOSY – Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

baner_Paula1
Data rozpoczęcia: 1 Października 2021, godz. 10.00

Kolosy znów z udziałem publiczności!

1-3 października w Gdyni największe podróżnicze wydarzenie roku 2021 w Polsce. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, podczas których wręczone zostaną Kolosy – najważniejsze polskie nagrody za dokonania eksploracyjne – odbędą się już po raz 23. Po dwuipółletniej przerwie spowodowanej pandemią znowu z udziałem publiczności. Nie możemy się doczekać! W programie mnóstwo atrakcji i… zaskoczeń.

Trzydzieści miesięcy! Aż tyle czasu minęło od ostatnich Kolosów, w których hala Gdynia Arena wypełniła się miłośnikami opowieści o wyprawach, przygodach, odkryciach i ludziach spotykanych pod wszystkimi szerokościami geograficznymi. Ubiegłoroczną edycję imprezy widzowie mogli śledzić wyłącznie w formie transmisji online i – nie ma co ukrywać –brakowało na niej trochę kolosowej atmosfery, rozmów, spotkań i bezpośredniego kontaktu. Inaczej mówiąc, bardzo się za sobą stęskniliśmy. Najwyższy czas to nadrobić.

Gdzie: hala Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8. Kiedy: od piątku 1 października do niedzieli 3 października 2021 roku. Jak zawsze na Kolosach – wstęp wolny.

O czym będziemy opowiadać i słuchać, skoro znaczną część ostatniego półrocza spędziliśmy w domach, a podróżowanie stało się dużo trudniejsze niż się do tego przyzwyczailiśmy w ostatnich dekadach? Wbrew pozorom ciekawych tematów i znakomitych gości nie zabraknie.

Wysoko

O wspinaczce na najwyższe szczyty świata porozmawiamy z przedstawicielami kilku pokoleń polskich himalaistów. Złotą erę lat 70. i 80. XX wieku reprezentować będą nie tylko doskonale znani gdyńskiej publiczności członkowie Kapituły Kolosów, Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy, ale w tym roku również Ryszard Gajewski, pierwszy zimowy zdobywca Manaslu i autor nowej drogi na południowej ścianie Mount Everestu (wspólnie z Jerzym Kukuczką), oraz Maciej Pawlikowski, który m.in. jako pierwszy stanął zimą na szczycie Czo Oju. Zakopiańskie środowisko wspinaczkowe, którego Gajewski i Pawlikowski są znakomitymi przedstawicielami, przybliży także film Jerzego Porębskiego pt. Zakopiańczycy. Również filmowo – nowoczesną produkcją pt. #TO_BE w reżyserii Grzegorza Lipca, zrealizowaną w konwencji gry komputerowej – uczcimy jubileusz ćwierćwiecza zdobycia Korony Himalajów i Karakorum przez Krzysztofa Wielickiego.

Ponadto w góry zabiorą nas też nieco młodsi: Marcin Tomaszewski, dwukrotny zdobywca Kolosa, przypomni swoje największe osiągnięcia we wspinacze wielkościanowej (a ma ich naprawdę sporo!), zdobywczyni trzech ośmiotysięczników Monika Witkowska oraz Łukasz Dudek i Filip Babicz, którzy w ubiegłym roku zaprzeczali grawitacji na pionowych ścianach w Dolomitach.

Daleko

Ponieważ nie tylko górskim powietrzem mają w zwyczaju oddychać polscy globtroterzy, nie zabraknie w Gdyni także przedstawicieli innych gatunków sztuki podróżowania. Ubiegłoroczna laureatka Kolosa w kategorii Wyczyn roku, Agnieszka Dziadek, w 2020 roku również nie próżnowała i… przeszła Szwecję. Przemierzenie 3000 km autorskim szlakiem zajęło jej bez mała trzy miesiące. Nie powinno być zaskoczeniem, że „nosiło” także Piotra Strzeżysza. Laureat Kolosa 2014 opowie w Gdyni o swoich najnowszych odkryciach i olśnieniach i przypomni najciekawsze wydarzenia z ostatnich… 30 lat, które w sporej części spędził na rowerowym siodełku w najprzeróżniejszych miejscach na świecie. Retrospektywę poświęconą swoim włóczęgom po świecie – i to na przestrzeni aż czterech dekad – specjalnie na najbliższe Kolosy przygotował ponadto Michał Kochańczyk, Wojtek Dąbrowski zabierze nas do Królestwa Tonga, a Kamila Kielar (Kolos 2018 w kategorii Podróże i najlepsza prezentacja poprzedniej edycji OSPŻiA) oraz Krzysztof Story (Nagroda Dziennikarzy na Kolosach 2017) w znakomitej reporterskiej relacji zatytułowanej Kropla w Morzu, przypomną swoją podróż do Kazachstanu i Uzbekistanu, którą zdążyli odbyć tuż przed pandemią.

I nieco bliżej

Co jeszcze? Jak zwykle prezentacje wypraw nominowanych do Kolosów w poszczególnych kategoriach (Podróże, Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Żeglarstwo, Wyczyn roku) oraz nominacje do Nagrody im. Andrzeja Zawady i Wiecznie Młodzi im. A. Doby, ale także… praktyczne inspiracje, na przykład jak wybrać się w rejs życia, nie wypływając na dalekie wody. O tym, czy i jak można żeglować po Wiśle opowiedzą Anna Jastrzębska oraz dwukrotnie nagrodzony Kolosem Szymon Kuczyński.

Ponadto w 2021 roku oprócz statuetek za podróżnicze dokonania roku po raz drugi  przyznamy w Gdyni nagrodę literacką. Otrzyma ją autorka lub autor najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej wydanej w roku 2020. Patronem nagrody jest Maciej Kuczyński, zmarły dwa lata temu wieloletni członek Kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz, którego książki stały się inspiracją do własnych poszukiwań dla kilku pokoleń czytelników.

*****

  1. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędą się w dniach 1-3 października w hali Gdynia Arena. Oprócz prezentacji wypraw (nie tylko nominowanych do nagród) oraz uroczystego wręczenia statuetek w programie imprezy znajdą się również seminaria, warsztaty, spotkania z autorami książek i wydawcami, salon sprzętu outdoorowego. Z sobotnich i niedzielnych prezentacji na dużej sali w hali Gdynia Arena zostanie przeprowadzona transmisja online.

Organizatorami 23. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są: Miasto GDYNIA i Agencja MART. Sponsorem Strategicznym OSPŻiA jest Miasto GDYNIA, a Sponsorem Głównym PORSCHE.