17. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz Kolosy za rok 2014

Kolosy 2015 A2 (420×594+3 mm).indd
Data rozpoczęcia: 13 Marca 2015, godz. 10.00

Największa tego typu impreza w Europie, 17. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów połączone z Kolosami 2014, rozpocznie się w piątek 13 marca w Gdyni. Będą wszyscy: Olek Doba, Denis Urubko, Tomek „Czapa” Mackiewicz, Andrzej Bargiel, Piotr Strzeżysz i wielu innych. Niedzielny finał, podczas którego wręczone zostaną statuetki za największe podróżnicze dokonania ubiegłego roku, poprowadzą Sylwia Bukowicka i Tomek Michniewicz

Przez trzy dni, od rana do wieczora, w hali Gdynia Arena zobaczymy kilkadziesiąt pokazów zdjęć oraz filmów, przedstawiających najważniejsze polskie osiągnięcia eksploracyjne 2014 roku. Ponadto drugie tyle prezentacji odbywających się ramach Fotoplastykonu, będzie można oglądać w salach – to nowość w tym roku! – Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

Dokładny program opublikujemy już wkrótce, zanim to nastąpi szczegóły będziemy stopniowo ujawniać w internecie (na www.kolosy.pl oraz na Facebooku – zarówno na oficjalnym profilu Kolosów jak i na stronie/wydarzeniu dot. najbliższej edycji imprezy), ale już teraz, by nie trzymać wszystkich w niepewności, odsłaniamy całkiem sporo – za jednym zamachem.

A więc: na co (czy raczej na kogo) warto zwrócić największą uwagę podczas najbliższych Kolosów?

Rok 2014 pod wieloma względami należał do Aleksandra Doby, Olka nie mogłoby więc zabraknąć w Gdyni. Bywa zresztą u nas niemal od samego początku, a swoje pierwsze wyróżnienie otrzymał tu od Kapituły już czternaście lat temu (!), za samotny rejs kajakiem z Polic do Narviku. W tym roku (w sobotę) zrelacjonuje wyprawę nieco dłuższą niż wtedy. W ogóle – najdłuższą w historii kajakarstwa morskiego: swój drugi samotny trawers Atlantyku.

Również w sobotę gościem Kolosów będzie Denis Urubko (od niedawna obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, gratulujemy!). Jeden z najwybitniejszych współczesnych himalaistów, zdobywca Korony Himalajów i pierwszy człowiek, który zimą stanął na wierzchołkach Makalu i Gaszerbruma II, przedstawi w Gdyni historię swojej zawiłej górskiej kariery – będzie mówił m.in. o próbie wytyczenia nowej drogi na Manaslu oraz wyprawie zakończonej zdobyciem Kanczendzongi od północy.

Z kolei w niedzielę będzie okazja, by spotkać się z Tomkiem Mackiewiczem. Jego dramatyczną, piątą próbę zimowego wejścia na wciąż niezdobyty o tej porze roku szczyt Nanga Parbat, śledziły w internecie tysiące sympatyków. O tym, co wydarzyło się w Karakorum – o podejściu na 7800 metrów i o upadku, który o mały włos nie skończył się tragicznie – „na żywo” Czapa jeszcze nie opowiadał. Zrobi to u nas.

A skoro już jesteśmy przy górach, to również:

* prezentacja (w sobotę) Andrzeja Bargiela, znakomitego skialpinisty, który w ubiegłym roku najpierw wszedł w rekordowym tempie (14 godzin!) na Manaslu, a następnie zjechał z wierzchołka tego ośmiotysięcznika na nartach;

* spotkanie autorskie (w piątek) z członkiem Kapituły Kolosów, Krzysztofem Wielickim, który podsumował ostatnio swoją długą wspinaczkową drogę książką Mój wybór;

* wizyta Janusza Gołąba, który w niedzielę będzie naszym gościem specjalnym i opowie, jak to jest stanąć na szczycie K2 dokładnie w sześćdziesiątą rocznicę pierwszego wejścia na tę górę;

* i wreszcie Tomasz Kawa i jego relacja z wyprawy, której dwaj uczestnicy przelecieli szybowcem nad Himalajami.

Ponadto – przypomnijmy – również Super Kolosa za całokształt dokonań odbierze w tym roku himalaista, Janusz Kurczab.

Usatysfakcjonowani będą żeglarze, na Kolosach znajdzie się bowiem miejsce m.in. dla relacji z wyprawy śladami Władysława Wagnera, której uczestnicy w latach 2010-2014 opłynęli świat dookoła, oraz z drugiej części rejsu dookoła bieguna północnego jachtem „Lady Dana 44” (w ubiegłym roku załoga Ryszarda Wojnowskiego otrzymała Kolosa za pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego pod żaglami).

Z kolei grotołazi nie powinni przegapić sprawozdania Dariusza Bartoszewskiego z ubiegłorocznych postępów w eksploracji jaskini Hagengebirge.

Co jeszcze? Mnóstwo. Dlatego tak trudno coś wybrać.

Na przykład:

* relacja z rekordowego lotu balonem na ogrzane powietrze (na wysokości ponad 11 tys. metrów), zakończonego skokiem ze spadochronu trójki śmiałków;

* opowieść o przebiegu ekspedycji Cinemaya Panamericana, zorganizowanej śladami Tony’ego Halika;

* prezentacja Krzysztofa Suchowierskiego na temat ekstremalnej rowerowej przeprawy przez Jakucję – zimą (!);

* a także premiera arcyciekawego, pełnego ironii, ale i trudnych pytań, filmu Uciec na Pitcairn (w niedzielę wieczorem).

I wreszcie uwielbiani przez publiczność Kolosów samotnicy: Piotr Strzeżysz (dopiero co zakończył wreszcie swoją przeprawę rowerem z północy na południe Ameryki) i Łukasz Supergan (w 2014 roku przemierzył – jak zwykle – piechotą Iran, wędrując przez góry Zagros).

Podczas Kolosów 2013, jak być może niektórzy pamiętają, po raz pierwszy spróbowaliśmy nowej formuły – retrospektywy poświęconej historii polskiej eksploracji, przygotowanej w formie panelu ekspertów przez wybitnych specjalistów. Tematem była wtedy – nie mogło być inaczej – „złota era polskiego himalaizmu”, a prelegentami m.in. Marian Bała, Anna Czerwińska, Leszek Cichy, Janusz Majer, prof. Andrzej Paczkowski. Eksperyment spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, dlatego w 2015 roku „idziemy za ciosem”. Może być jeszcze ciekawiej, bowiem temat będzie o wiele mniej oczywisty – jest dziedzina, w której Polacy odegrali rolę niemniej istotną w skali świata co w himalaizmie, a jednak nazwiska jej przedstawicieli nie są tak rozpoznawalne jak zdobywców ośmiotysięczników. Postaramy się coś z tym zrobić. I opowiemy o historii polskiego polarnictwa – od Arctowskiego i Dobrowolskiego, przez Siedleckiego i Birkenmajera aż po czasy współczesne. Retrospektywę przygotowali Wojciech Moskal i prof. Jan Marcin Węsławski.

Oprócz tego, jak co roku:

* premiery książek i spotkania z ich autorami (w sali seminaryjnej hali Gdynia Arena)

* salon mediów podróżniczych;

* salon sprzętu outdoorowego;

* wystawa FotoGlob;

* warsztaty (fotografia w podróży, bezpieczeństwo w podróży, zdrowie w tropiku);

* oraz nieskończona ilość inspiracji.

Ponadto – zmiana. W tym roku Kolosy odbędą się nie tylko – jak zwykle – w hali Gdynia Arena (na dużej sali, mieszczącej jednorazowo 4 tys. widzów – podczas Kolosów staje się ona największą salą kinową w Polsce – oraz w sali seminaryjnej), ale po raz pierwszy w historii również w bardzo nowoczesnym Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (Aleja Zwycięstwa 96/98, ok. 10-15 minut pieszo od hali Gdynia Arena). Do dyspozycji uczestników 17.OSPŻiA będą tam dwie sale. W większej, 330-osobowej, zagości Fotoplastykon, czyli pokazy, które miały dotąd miejsce w sali seminaryjnej – będzie trzy razy więcej miejsca, większy ekran i lepsze nagłośnienie – natomiast w mniejszej, 90-osobowej sali PPNT, przez cały czas będzie się odbywała transmisja „na żywo” z tego, co dzieje się na dużej sali w hali Gdynia Arena. Nikt więc niczego nie przegapi.

Zwieńczeniem imprezy tradycyjnie będzie wręczenie Kolosów – statuetek za dokonania roku, które Kapituła przyzna w pięciu kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Żeglarstwo i Wyczyn roku. W niedzielne popołudnie poznamy także nazwiska laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady i nagród publiczności.

Wcześniej, w piątkowy wieczór, rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę im. Pawła Edmunda Strzeleckiego, którego organizatorem jest Muzeum Emigracji w Gdyni.

Organizatorami 17. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są agencja MART i miasto Gdynia, które jest także sponsorem strategicznym imprezy. Sponsorem głównym Kolosów jest wiodąca marka outdoorowa The North Face®. Wstęp na wszystkie wydarzenie jest wolny.