Gdynia Rhythmic Stars

GRS_BJC_2022_Oficjalny plakat
Data rozpoczęcia: 21 Maja 2022, godz. 10.00

WIELKIE ŚWIĘTO GIMNASTYKI ARTYSTYCZNEJ

W dniach 20-22 maja 2022, w Gdynia Arena, odbędą się międzynarodowe turnieje w gimnastyce artystycznej: Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup. W największym tego typu wydarzeniu w Polsce udział wezmą zawodniczki uprawiające gimnastykę artystyczną z całego świata. Sportowym zmaganiom towarzyszyć będzie strefa zabaw z atrakcjami dla najmłodszych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

W trakcie jednego weekendu, w Gdynia Arena przy ul. Kazimierza Górskiego 8, rozegrane zostaną dwa turnieje w gimnastyce artystycznej w różnych kategoriach wiekowych: Gdynia Rhythmic Stars oraz Baltic Junior Cup. Gdynia Rhythmic Stars to turniej gimnastyki artystycznej zatwierdzony przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną FIG, rozgrywany w dwóch kategoriach wiekowych: juniorki i seniorki. Wystąpią w nim trzydzieści cztery juniorki i osiemnaście seniorek z czternastu państw: Azerbejdżan, Bułgaria, Izrael, Rumunia, Litwa, Słowacja, Hiszpania, Węgry, Włochy, Szwajcaria, Ukraina, Algieria, Kazachstan, Polska. Wśród nich światowej klasy gwiazdy – Milena Baldassarri, szósta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 oraz Sofia Raffaeli, tegoroczna zwyciężczyni pierwszej edycji Pucharu Świata w Atenach i srebrna medalistka drugiej edycji Pucharu Świata w Sofii. Zawodniczki wystąpią także w specjalnym wspólnym pokazie. Tuż po nim spotkają się w strefie z kibicami, gdzie zaplanowano wspólne zdjęcia i autografy. Ponadto, w ramach programu Gdynia Rhythmic Stars, w konkurencji układów zespołowych, zobaczymy trzy reprezentacje: Azerbejdżanu, Słowacji i Polski. Równolegle odbywać będzie się Baltic Junior Cup, turniej dla dzieci do czternastego roku życia. Udział w nim potwierdziło sto dwanaście zawodniczek.

Turniej Gdynia Rhythmic Stars na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych imprez w Polsce i na świecie. Te prestiżowe i organizowane na najwyższym poziomie zawody nie tylko promują nasz kraj na arenie międzynarodowej, ale dodatkowo sprawiają, że świat gimnastyczny koncentruje swoją uwagę na polskiej gimnastyce. O randze wydarzenia świadczy fakt, że zaproszenie na tegoroczny turniej przyjął, w charakterze gościa specjalnego, Prezydent Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej Morinari Watanabekomentuje Leszek Blanik, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego.

Oprócz turniejów gimnastycznych na kibiców czekać będzie specjalna strefa zabaw z zajęciami dedykowanymi dzieciom wkraczającym w świat gimnastyki i aktywności fizycznej. To tu najmłodsi będą mogli odkryć magiczny świat gimnastyki artystycznej i wypróbować elementy wykorzystywane w tej dyscyplinie, m.in.: kolorowe wstążki, obręcze, piłki, maczugi, skakanki. W programie organizatorzy zaplanowali także liczne konkursy, nagrody z autografami gwiazd, animacje, darmowy popcorn i inne atrakcje dla rodzin z dziećmi.

Gimnastyka artystyczna to sport wyjątkowy dzięki unikalnemu połączeniu baletu, akrobatyki, tańca oraz treningu ogólnorozwojowego z wychowaniem estetycznym. Organizując  corocznie turnieje Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup przybliżamy innym tę piękną dyscyplinę sportową i zachęcamy do wspólnego przeżywania sportowych emocji  – dodaje Anna Mrozińska, dyrektor turnieju Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup, polska gimnastyczka, olimpijka z Aten (2004).

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Gimnastyki Artystycznej Gdynia, UKS Jantar Gdynia i Polski Związek Gimnastyczny. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

Program:

  • Oficjalne otwarcie turniejów: sobota, 21.05.2022, godz. 10:00
  • Gdynia Rhythmic Stars juniorki wielobój: piątek, 20.05.2022, godz. 10:00-16:00
  • Gdynia Rhythmic Stars seniorki wielobój: piątek, 20.05.2022, godz. 16:45-20:45
  • Gdynia Rhythmic Stars finały juniorki i seniorki: sobota, 21.05.2022, godz. 14:00-18:45
  • Baltic Junior Cup: sobota, 21.05.2022, godz. 9:00-13:30
  • Baltic Junior Cup: niedziela, 22.05.2022, godz. 9:30-14:50
  • Oficjalne zamknięcie turnieju Baltic Junior Cup: niedziela, 22.05.2022, godz. 15:00
  • Oficjalne zamknięcie turnieju Gdynia Rhythmic Stars: sobota, 21.05.2022, godz. 19:00