Odyseja Umysłu

Odyseja-Umyslu-2022_plakat-JPG
Data rozpoczęcia: 3 Kwietnia 2022, godz. 18.00
Czas trwania: 3:00 godz.

Wielkie święto kreatywności ponownie „na żywo”!

Finał Odysei Umysłu już w najbliższy weekend w Gdyni

Innowacyjne urządzenia i pojazdy, bajkowe spektakle, super-wytrzymałe struktury – niezwykłe dzieła młodych konstruktorów, artystów i inżynierów, biorących udział w międzynarodowym konkursie twórczego myślenia, będzie można podziwiać 2-3 kwietnia br. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Po rocznym okresie pracy zdalnej, zmagania wracają do formuły „na żywo”. W wydarzeniu weźmie udział blisko 1500 uczniów i studentów z całego kraju. Wstęp na występy konkursowe jest bezpłatny.

Jak się uczy kreatywności?

Odyseja Umysłu to międzynarodowy projekt edukacyjny, którego celem jest rozwijanie u dzieci i młodzieży szeregu kompetencji kluczowych, m.in. kreatywnego i krytycznego myślenia, inicjatywności i innowacyjności, uważności, empatii i kooperacji. W Polsce obecny jest od ponad 30 lat. Uczestnicy tworzą rozwiązania interdyscyplinarnych zadań, dając wyraz swojej pomysłowości w ramach określonych ograniczeń czasowych, budżetowych i regulaminowych.

Tradycyjnie program realizowany jest w szkołach i innych placówkach oświatowych w trakcie roku szkolnego w formie zajęć dodatkowych, prowadzonych przez przeszkolonych trenerów. Zwieńczeniem pracy jest udział w konkursie na żywo, podczas którego 5-7-osobowe drużyny prezentują przygotowane rozwiązania sędziom i publiczności. Odyseja Umysłu to inicjatywa, w której liczą się twórcze pomysły, umiejętność zastosowania wiedzy w praktyce, współpraca i zaradność. Co ważne – to też przestrzeń, w której każdy w jakimś sensie jest zwycięzcą, bo może marzyć, myśleć i tworzyć po swojemu – mówi Magdalena Datta, prezeska fundacji
Odyssey of the Mind Polska.

Wszechstronny rozwój poprzez doświadczenie

Drużyny w oparciu o swoje zainteresowania i talenty wybierają jedno z pięciu konkursowych zadań. Następnie przygotowują kreatywne spektakle teatralne, budują pojazdy mechaniczne, konstruują złożone urządzenia lub projektują ultralekkie struktury zdolne udźwignąć duże obciążenia. Swoje rozwiązania prezentują na konkursie przed sędziami w formie 8-minutowego występu na scenie. Każda z drużyn dostaje następnie zindywidualizowaną informację zwrotną w formie szczegółowej punktacji oraz dodatkowo opis mocnych stron rozwiązania.

Oprócz Problemy Długoterminowego, drużyny rozwiązują także Problem Spontaniczny. Podczas konkursu,
w krótkim czasie, „na zawołanie” muszą zmierzyć się z zadaniem-niespodzianką. Czasem wymaga ono udzielenie twórczej odpowiedzi na zadane pytanie, a czasem stworzenia materialnego wytworu, który spełni określone funkcje.

Sednem programu jest motywowanie uczestników do rozwoju na bazie własnych doświadczeń i przeżyć. Pokazujemy młodym ludziom, że nauka może być przyjemnością, a praca w zróżnicowanym zespole pozwala nie tylko poznać innych, ale też odkryć siebie  – dodaje Magdalena Datta.

Pozytywne emocje i integracja

Konkurs Odysei Umysłu to nie tylko przyjazne współzawodnictwo. To również okazja, by poznać nowych znajomych, zainspirować się i zintegrować z wokół wspólnych zainteresowań czy pasji. Co roku zespoły łączone są w tzw. Drużyny Kumpelskie, które nie rywalizują bezpośrednio ze sobą, za to wspólnie spędzają czas i kibicują sobie nawzajem. Wydarzeniu towarzyszy też szereg dodatkowych atrakcji, w tym wieczór rekreacyjno-integracyjny oraz uroczysta ceremonia ogłoszenia wyników.

Organizatorzy podkreślają, że konkursowe zmagania to jedynie stymulująca do pracy formuła. Znacznie ważniejsze jest stworzenie atmosfery sprzyjającej wyciąganiu konstruktywnych wniosków z pracy i pozytywnym emocjom. W tym duchu szkoleni są trenerzy – opiekunowie drużyn, a także sędziowie, którzy doceniają rozwiązania młodych uczestników.

Życzliwość = możliwości

Organizacja konkursu, zwłaszcza w obliczu wyzwań, jakie przyniosła pandemia koronawirusa, nie byłaby możliwa bez zaangażowania instytucji i firm, które inwestują w rozwój dzieci i młodzieży. Tegoroczną edycję w sposób szczególny wsparli strategiczni partnerzy Odysei Umysłu: KGHM Polska Miedź, Immergas Polska oraz Miasto Gdynia.

Zaangażowanie na rzecz młodych ludzi i edukacji jest jednym z kluczowych elementów naszej misji społecznej. Odyseja Umysłu to projekt o niezwykłej mocy, który i uczestnikom, i nauczycielom tworzy okazje do wszechstronnego rozwoju, odkrywania talentów i doskonalenia umiejętności, które będą potencjałem na całe życie – mówi Magdalena Wróbel, dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM.

Ceremonia Finałowa odbędzie się3 kwietnia  w Gdynia Arenie.

Patronat Honorowy nad polską edycja konkursu od 20 lat sprawuje Minister Edukacji i Nauki.