Odyseja Umysłu

2019_plakat_finalowy_Corel15

TWÓRCZO, ODWAŻNIE, RAZEM – OGÓLNOPOLSKI FINAŁ ODYSEI UMYSŁU W GDYNI

Potrafią myśleć nieszablonowo i „zrobić coś z niczego”, szukają skutecznych i innowacyjnych rozwiązań, pracują zespołowo, mają determinację i nie boją się ryzyka – tacy są uczestnicy międzynarodowego programu edukacyjnego Odyseja Umysłu. Biorą udział w konkursie, projektując pojazdy o nietypowych napędach, konstruując mechaniczne urządzenia, budując bardzo wytrzymałe struktury, tworząc oryginalne i wysmakowane artystycznie spektakle. Po etapie regionalnym współzawodnictwa, najlepsi pokażą swoje pomysły podczas Finału Ogólnopolskiego, który już
w najbliższy weekend, 30-31 marca br., odbędzie się w Gdyni. Ponad półtora tysiąca uczniów i studentów z całej Polski spotka się, by pokazać na czym polega kreatywność w praktyce i powalczyć o możliwość reprezentowania kraju na arenie międzynarodowej. To warto zobaczyć. 

Konkursowe zmagania odbędą się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Wezmą w nich udział 234 kilkuosobowe zespoły młodych konstruktorów, inżynierów i artystów z całego kraju. Grupy, które będą współzawodniczyć podczas Finału Ogólnopolskiego Odysei Umysłu, wyłoniono w toku Eliminacji Regionalnych we Wrocławiu, w Warszawie, w Katowicach, w Łodzi, w Poznaniu i w Gdańsku. Wydarzenie będzie zwieńczeniem tegorocznej polskiej edycji projektu, a zwycięskie drużyny zyskają prawo do reprezentowania kraju na Finałach Światowych w USA.

Odyseja Umysłu w pigułce

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny w formie konkursu twórczego rozwiązywania problemów. Stanowi on uzupełnienie formalnego toku edukacji – jego celem jest rozwój kluczowych kompetencji intelektualnych
i społecznych. Program ma doskonalić umiejętności takie jak kreatywność, zastosowanie wiedzy w praktyce, praca zespołowa, prowadzenie projektów i zdolność do elastycznego reagowania na zmieniające się okoliczności. Młodzi ludzie, pod opieką dorosłych trenerów (najczęściej nauczycieli, pedagogów, rodziców), pracują nad wybranym zadaniem długoterminowym i przygotowują się do sprostania wyzwaniu, które ich zaskoczy. Co ważne działają samodzielnie, bez pomocy innych osób – każdy element rozwiązania jest wymyślony i wytworzony wyłącznie przez uczestników. Dzięki temu wyciągają oni wnioski z własnych doświadczeń i mogą brać odpowiedzialność za rezultaty pracy. Jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda edukacja na miarę XXI wieku, zapraszam na Finał. Warto przekonać się, że proces uczenia się może wyzwalać ciekawość, radość i motywację do ciągłego doskonalenia się. Że kreatywności też można się nauczyć – każdy ma twórczy potencjał, bez względu na wiek, zainteresowania, talent. – mówi Wojtek Radziwiłowicz, menadżer programu Odyseja Umysłu w Polsce. – Przy okazji można się zainspirować pomysłami i dać zarazić nieprawdopodobną pozytywną energią uczestników oraz ich opiekunów.

Na Finale Ogólnopolskim

Podczas dwóch dni pełnych wrażeń, uczestnicy prezentować będą efekty swoich prac przed sędziami i publicznością
w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Sobotni wieczór spędzą wspólnie z opiekunami
i wolontariuszami na imprezie integracyjnej w hali Gdynia Arena. W tym samym obiekcie, w niedzielne popołudnie rozpocznie się uroczysta Gala Finałowa, gdzie zgromadzonych ponad 3 tys. gości pozna wyniki konkursu.

Laureaci I stopnia oraz zdobywcy nagrody specjalnej – Ranatra Fusca zyskają prawo do reprezentowania Polski na Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych (21-26 maja, Michigan State University). Laureaci II stopnia wezmą udział w Festiwalu Europejskim w Rosji (25-30 kwietnia, Petrovskoye k. Petersburga).

Wstęp na prezentacje konkursowe jest wolny, może je obejrzeć każdy.

Patronat honorowy nad Finałem Ogólnopolskim sprawują Minister Edukacji Narodowej, Anna Zalewska, Prezydent Miasta Gdyni, Wojciech Szczurek i Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk.

Partnerami Strategicznymi Odysei Umysłu w Polsce są Miasto Gdynia i Immergas.

Gospodarzami Finału są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, a także hala Gdynia Arena.

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny w formie konkursu twórczego rozwiązywania problemów. Ma na celu rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy człowiek; inspiruje uczestników do myślenia i wymyślania, angażując ich w proces rozwiązywania problemów rozbieżnych, czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.

Odyseja Umysłu rozwija umiejętności takie jak: myślenie kreatywne i krytyczne, praca w zespole, łączenie i praktyczne zastosowanie wiedzy z różnych dziedzin, skuteczna komunikacja, tolerancja dla odmiennych pomysłów, autoprezentacja, działanie pod presją czasu.

Program kierowany jest do dzieci i młodzieży, a realizowany w szkołach i innych placówkach edukacyjno-wychowawczych w cyklu rocznym. Uczestnicy pracują w drużynach po 5-7 osób pod okiem przeszkolonego trenera. SAMODZIELNIE rozwiązują jedno wybrane przez siebie zadanie projektowe – Problem Długoterminowy. Każdy problem odwołuje się do innego rodzaju umiejętności, talentów i zainteresowań. Odyseusze ćwiczą też twórcze rozwiązywanie Problemów Spontanicznych, zaskakujących swoją treścią w ostatniej chwili i wymagających myślenia na zawołanie.

Swoje rozwiązania drużyny prezentują sędziom i publiczności podczas konkursów (najpierw regionalnych, potem ogólnopolskim). Występy oceniane są w ramach danego Problemu i w czterech kategoriach wiekowych