21. Ogólnopolskie Spotkania Podróźników, Żeglarzy i Alpinistów – KOLOSY

Plakat Kolosy 2019
Data rozpoczęcia: 8 Marca 2019, godz. 10.00

Kolosy po raz dwudziesty | 8-10 marca, Gdynia

8 marca rusza w Gdyni największy festiwal podróżniczy w Europie. Jak zawsze potrwa trzy dni, a jego program szczelnie wypełniają dziesiątki prezentacji i filmów z wypraw w niemal wszystkie zakątki świata. Wybitne dokonania eksploracyjne światowej rangi, podróże „przed siebie” w pogoni za marzeniami i zaskakujące odkrycia całkiem blisko – to wszystko i o wiele więcej już za chwilę w Gdyni. Głównym punktem 21. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów będzie ceremonia wręczenia Kolosów, nagród za podróżnicze dokonania roku. W tym roku Kapituła przyzna je już po raz dwudziesty.

Kolosy to pierwsze polskie nagrody za dokonania eksploracyjne. Przyznawane są corocznie, począwszy od marca 2000 roku. Ich pomysłodawcą i organizatorem jest Janusz Janowski. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w Wieliczce, kolejne dwie w Krakowie, a od roku 2003 finał Kolosów nieprzerwanie wieńczy Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. Tym razem jednak trochę się zmieni.

Wszystko jasne

Nowością tegorocznej edycji będzie rozdzielenie ceremonii wręczenia statuetek na dwa wydarzenia. Pierwszy finał Kolosów (za rok) 2018 odbędzie się w sobotę po południu – Kapituła ogłosi wtedy nazwiska zwycięzców i wyróżnionych w kategoriach Alpinizm, Eksploracja jaskiń oraz Żeglarstwo. Na resztę werdyktów – w tym w kategoriach Podróże i Wyczyn roku oraz laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady i Nagrody Wiecznie Młodzi – poczekamy, jak zwykle, do niedzieli.

Jedną decyzję Kapituły Kolosów znamy zresztą już teraz. Zgodnie z tradycją tuż przed imprezą ogłoszono, kto otrzyma Super Kolosa, czyli nagrodę za całokształt dokonań. Laureatem został w tym roku wybitny żeglarz, Richard Konkolski, który m.in. trzykrotnie opłynął kulę ziemską w samotnych rejsach. Jego niezwykle barwnych opowieści z mórz i oceanów  będzie można posłuchać „na żywo” tuż przed niedzielnym finałem.

Drugą najistotniejszą zmianą na tegorocznych Kolosach jest wyraźne przyporządkowanie nominowanych wypraw do poszczególnych kategorii. Wszystko to po to, by widzom łatwiej było się zorientować w programie i wybrać to, co ich najbardziej interesuje. A wybór jest w tym roku naprawdę imponujący.

W sześćdziesiąt godzin do setki

Od piątku do niedzieli w hali Gdynia Arena oraz w położonym nieopodal Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbędzie się blisko sto prelekcji, pokazów filmów, warsztatów i spotkań z autorami książek. Łącznie to dobrze ponad sześćdziesiąt godzin o wszystkim, co najciekawsze i najważniejsze w polskich podróżach i eksploracji w 2018 roku.

W piątek m.in. opowieść o pływackim projekcie pokonania wpław największych cieśnin świata, relacja z niezwykłej podróży Marka Kamińskiego na kraniec Azji… samochodem elektrycznym czy prezentacja ubiegłorocznego zwycięzcy Nagrody Wiecznie Młodzi dla podróżników powyżej 65. roku życia z wyprawy na ośmiotysięcznik Makalu. Po południu zobaczymy zaś wyprawy nominowane do nagród w kategorii Żeglarstwo (m.in. rejs pod żaglami dookoła Antarktydy czy samotną wyprawę wokół całej planety w najmniejszym jachcie, w jakim dokonał tego ktokolwiek na świecie), wieczorem scenę w hali Gdynia Arena zdominują grotołazi i alpiniści. Wśród nich będzie m.in. Janusz Gołąb, który latem ubiegłego roku uczestniczył w bezprecedensowej, zakończonej powodzeniem próbie zjazdu na nartach z K2, którego dokonał Andrzej Bargiel.

Sobota będzie tradycyjnie dniem podróży i wyczynu, a przegląd wypraw i projektów, które zostaną zaprezentowane, jest niezwykle różnorodny. Od samotnego trawersu mongolskiej pustyni Gobi, przez podróż w głąb Gujany Francuskiej, o której opowie ubiegłoroczny laureat fundowanej przez prezydenta Gdyni Nagrody im. Andrzeja Zawady, Tomasz Owsiany, aż po wyprawę do Jakucji, by w sercu tajgi… wziąć ślub. Publiczność zobaczy kilka relacji z bardzo popularnych w ostatnich latach długodystansowych szlaków pieszych oraz wypraw rowerowych (m.in. zimą przez Mongolię, a także przez himalajskie przełęcze) i motocyklowych (przez obie Ameryki oraz wokół Indii). Nie zabraknie też wyprawy w poszukiwaniu białych niedźwiedzi (chociaż nie albinosów). Opowie o niej specjalistka w tej dziedzinie, Kamila Kielar.

W niedzielę z kolei wrócimy nieco do historii. Na dużej sali w hali Gdynia Arena pojawią się osoby, które przez dwadzieścia lat miały swój udział w tworzeniu historii Kolosów. Zarówno przypomną swoje najważniejsze dokonania, za które były przez lata nagradzane, jak i opowiedzą o swoich aktualnych projektach. W tej swoistej retrospektywie wezmą udział m.in. Monika Witkowska, Tomek Michniewicz czy Krzysztof Starnawski.

Komu mało

Oprócz pokazów z wypraw prezentowanych na dużej sali w hali Gdynia Arena, która na czas trwania Kolosów stanie się największą salą kinową w Polsce (pomieści ok. 4000 widzów), w sali seminaryjnej przez trzy dni trwania imprezy będą odbywały się warsztaty i spotkania m.in. z autorami książek. Równolegle w pobliskim Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, w ramach fotoplastykonu,  będziemy mogli zobaczyć pełen przekrój kierunków i sposobów podróżowania.

Pełny program 21. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów jest dostępny na stronie www.kolosy.pl i www.gdynia.pl/spotkania.

W hali Gdynia Arena od piątku do niedzieli będzie też można oglądać prace prezentowane w ramach wystawy FotoGlob, fotograficzną retrospektywę z okazji 20-lecia Kolosów, wystawę obrazów Julii Łukasiak „Szczyty i lodowce Bregaglii” oraz zdjęcia Michała Ciszewskiego z jaskini Lamprechtsofen, zaś w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia wystawę fotograficzną Jana Siemińskiego przedstawiającą zdjęcia z różnych zakątków Europy.

Jak zwykle przez cały czas trwania Kolosów w hali obecni będą też wydawcy książek i czasopism podróżniczych oraz producenci i dystrybutorzy sprzętu outdoorowego.

Transmisja on-line z pokazów prezentowanych na dużej sali w hali Gdynia Arena będzie dostępna w sobotę na stronie www.gdynia.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorami 21. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są Miasto GDYNIA i agencja MART. Sponsorem głównym jest Porsche.

Szczegóły dotyczące programu tegorocznych Kolosów dostępne są na stronie www.kolosy.pl, www.gdynia.pl/spotkania oraz na facebookowym profilu facebook.com/kolosy.org.