Odyseja Umysłu

2018_plakat_finalowy_PDF-1

TAK WYGLĄDA KREATYWNOŚĆ – FINAŁ KONKURSU ODYSEJA UMYSŁU W GDYNI

Pojazdy mechaniczne biorące udział w nietypowym trójboju, historie o zapomnianym emoji opowiedziane bez słów, paradokumenty przedstawiające alternatywne wersje klasycznych powieści, dźwigające kilkusetkilogramowe obciążenia leciutkie struktury z drewna balsa i kleju, bajkowe spektakle dziejące się w kosmosie… To właśnie w tym roku wymyślają i przygotowują uczestnicy konkursu Odyseja Umysłu. Już w najbliższy weekend, 24 i 25 marca br., blisko 1,5 tysiąca uczniów i studentów pokaże, jak działać twórczo, podczas 27. Finału Ogólnopolskiego w Gdyni.

W wydarzeniu, które odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz hali Gdynia Arena, weźmie udział 225 kilkuosobowych zespołów młodych ludzi z całej Polski. Grupy, które będą współzawodniczyć podczas Finału Ogólnopolskiego, wyłoniono w toku Eliminacji Regionalnych we Wrocławiu, w Warszawie, w Katowicach, w Łodzi, w Poznaniu i w Gdańsku. Impreza będzie zwieńczeniem tegorocznej polskiej edycji projektu, a zwycięskie drużyny zyskają prawo do reprezentowania kraju na Finałach Światowych w USA.

Odyseja Umysłu – o co w tym chodzi?

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Stanowi on uzupełnienie formalnego toku edukacji – przede wszystkim o kształcenie kluczowych kompetencji intelektualnych i społecznych. Młodzi ludzie, pod opieką dorosłych trenerów, rozwijają umiejętność działania w zespole, twórczego myślenia, rozwiązywania różnorodnych zadań. Co ważne do wszystkiego dojść muszą samodzielnie, bez pomocy innych osób. Dzięki temu wyciągają wnioski na własnym doświadczeniu.

Finał Ogólnopolski Odysei Umysłu to niewątpliwie najbardziej niezwykłe i twórcze wydarzenie na edukacyjnej mapie Polski. – mówi Wojtek Radziwiłowicz, menadżer programu – Młodzi uczestnicy potrafią zrobić coś z niczego, są pełni inicjatywy i świeżych pomysłów. Tworzą innowacyjne urządzenia, skomplikowane struktury, rozbudowane fabuły przedstawień, dając wyraz swoim talentom i świetnie się przy tym bawiąc. Przy okazji, rozwijając wiedzę i kompetencje, budują cenny kapitał na przyszłe życie.

Na Finale Ogólnopolskim

Podczas dwóch intensywnych dni uczestnicy prezentować będą efekty swoich prac przed sędziami i publicznością w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Sobotni wieczór spędzą wspólnie z opiekunami i wolontariuszami na imprezie integracyjnej w hali Gdynia Arena. W tym samym obiekcie, w niedzielne popołudnie rozpocznie się uroczysta Gala Finałowa, a zgromadzonych w obiekcie ponad 3 tys. gości pozna wyniki konkursu

Laureaci I stopnia oraz zdobywcy nagrody specjalnej – Ranatra Fusca zyskają prawo do reprezentowania naszego kraju podczas Finałów Światowych w Stanach Zjednoczonych (22-27 maja, Iowa State University). Laureaci II stopnia wezmą udział w Festiwalu Europejskim w Niemczech (27 kwietnia – 2 maja, Werbellinsee).

Wstęp na Finał Ogólnopolski w Gdyni jest wolny – można zatem obejrzeć konkursowe prezentacje i na własne oczy przekonać się, jak wygląda kreatywność